Dlatego dziś postanowiłam napisać więcej na temat zielonych paznokci. Coraz częściej spotykam się z tym problemem w salonie, kiedy przychodzicie z żelem/hybrydą od innej stylistki lub koleżanki.
Co to właściwie jest? Czym jest zakażenie paznokci bakterią Pseudomonas aeruginosa?
Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej) jest tlenową bakterią Gram-ujemną, która w przypadku zakażenia płytek paznokciowych powoduje ich zielone zabarwienie. Pałeczka ropy błękitnej występuje w warunkach naturalnych na skórze człowieka. Jest ona rozpowszechniona w środowisku, ale niełatwo jest się nią zarazić. Czynnikami predysponującymi do zakażenia jest częste moczenie rąk oraz powtarzane urazy płytek paznokciowych, noszenie nieprzewiewnego obuwia, nieprawidłowa pielęgnacja paznokci. Zdarzają się też zakażenia paznokci rąk i stóp wywołane mieszaną infekcją bakterią Pseudomonas aeruginosa i grzybami drożdżopodobnymi.
Jak dochodzi do zakażenia?
- zawsze uczulam Was na to, aby samodzielnie NIE SKRACAĆ paznokci hybrydowych/żelowych, których wolny brzeg jest zabezpieczony właśnie po to, aby produkt się nie rozwarstwiał od płytki, tworząc tam idealne warunki do rozwoju zielonej bakterii.
- paznokcie zbudowane żelem, które posiadają przestrzenie powietrzne w wyniku nieprawidłowej aplikacji lub podważania, skubania przez klientkę, nie mogą być uzupełnione bez wcześniejszego usunięcia zapowietrzenia. W przeciwnym razie przy kolejnym uzupełnieniu za miesiąc zobaczymy pod żelem zieloną plamę.
- odstającego, zapowietrzonego sztucznego paznokcia (hybrydowego/żelowego/akrylowego) nie nosimy aż do kolejnej wizyty, należy go jak najszybciej naprawić w salonie, a już na pewno nie wolno podklejać go klejem w typie superglue!
Do kupienia w Mani Pedi Studio oraz gabinetach podologicznych |
- NIE WOLNO zakrywać płytki paznokcia żadnymi preparatami (żelem, hybrydą, lakierem).
- Wcierać w płytkę preparaty przeciwbakteryjne np. MYKOBOOSTER podopharm
- Unikać długotrwałego moczenia rąk, zakrywania ich rękawiczkami
- Przyjmować preparaty zwiększające odporność organizmu.
- W zaawansowanym stadium konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa i przyjmowanie leków.
Dopiero po zupełnym wyleczeniu płytki paznokci można wykonywać ponownie stylizacje żelowe/hybrydowe
Czym skutkuje nieleczona infekcja paznokci pałeczką ropy błękitnej? Może dojść do zakażenia grzybiczego (grzybicy paznokci), do onycholizy. Paznokcie staną się kruche, matowe, łamliwe. Leczenie będzie kosztowne i o wiele bardziej długotrwałe. Nie wolno lekceważyć objawów!
Zielone paznokcie to również problem estetyczny, zwłaszcza, że podczas leczenia nie można ich ukryć. Dlatego nie wolno czekać aż się rozwinie i zajmie większy obszar. Przy pierwszych objawach należy zacząć terapię.
źródło: facebook |
źródło: facebook |
Bakteria Pseudomonas aeruginosa bytuje naturalnie na skórze człowieka, nie daje objawów infekcji, jeśli nie ma stworzonych warunków do rozwoju. Dlatego:
- nie dotykamy rękami niczego w trakcie zabiegu manicure, w przeciwnym razie przenosimy na płytkę paznokcia bakterie.
Nie odbieramy telefonu, nie zajmujemy się dziećmi, nie dotykamy włosów, nie drapiemy się po skórze.
Sterylne narzędzia i odpowiednio wykonany zabieg manicure zapewni Wam bezpieczeństwo i uchroni przed schorzeniami paznokci, jeśli zastosujecie się do zasad.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz