niedziela, 28 czerwca 2020

Onycholiza... Czym jest i jak ją leczyć?

Onycholiza... brzmi groźnie
    Czym jest? To oddzielenie się płytki paznokcia od łożyska, na którym się opiera. Płytka paznokcia to martwy twór komórek.  Łożysko to żywa część paznokcia, ukrwiona i unerwiona. W trakcie rozwoju onycholizy łożysko stopniowo obumiera, płytka paznokcia przestaje być do niego przytwierdzona i znajdują się pod nią puste przestrzenie. Może dotyczyć zarówno paznokci u rąk, jak i u stóp. 
 
Dlaczego trzeba ją leczyć?
    Oprócz defektów estetycznych, onycholiza może przyczynić się do rozwoju grzybicy. Przestrzeń pod płytką paznokcia tworzy idealne warunki do rozwoju grzybów i bakterii - ciepło, wilgoć oraz zbierający się bród i obumarłe tkanki skórne. Płytka, która w dużej części nie będzie przytwierdzona do łożyska, po urazie mechanicznym może zostać wyrwana z macierzy. To bardzo bolesne, nowy paznokieć będzie odrastał długo, a jeśli macierz zostanie uszkodzona, płytka może być nierówna lub nie odrosnąć wcale! To bardzo niebezpiecznie i nie należy lekceważyć pierwszych objawów, ponieważ zaawansowana onycholiza może być niemożliwa do wyleczenia.

Skąd się bierze onycholiza? 
Przyczyn może być wiele:

  • noszenie zbyt ciasnego obuwia (długotrwały ucisk uniemożliwia odżywienie łożyska, które po czasie obumiera)
  • długie paznokcie i urazy mechaniczne (nawet regularne uderzanie paznokciami o klawiaturę komputera może przyczynić się do powstania onycholizy)
  • przepiłowana, cienka, zniszczona płytka paznokcia ( najczęściej przez nieumiejętne zdejmowanie stylizacji hybrydowych i żelowych) 
  • niewłaściwie wykonywany manicure, podważanie płytki po bokach, wycinanie hyponychium  (skórka pod paznokciem, często przerasta przy noszeniu długich paznokci)
  • zakażenia grzybicze i bakteryjne, powodujące obumieranie łożyska paznokcia. 

    Dlatego tak ważne są prawidłowo wykonane stylizacje hybrydowe i żelowe. Prawidłowa budowa paznokcia żelowego gwarantuje jego wytrzymałość oraz bezpieczeństwo w razie ewentualnych uszkodzeń mechanicznych. Zapowietrzenia na żelu mogą doprowadzić do gromadzenia się i rozwoju bakterii i grzybów. Paznokcie zbudowane żelem powinny mieć wszystkie krzywizny, aby były bezpieczne. Równie ważne jest zdejmowanie oraz piłowanie płytki, nieumiejętne korzystanie z frezarki również może doprowadzić do onycholizy. 


    Płytkę paznokcia wzmocnisz serią zabiegów IBX system. Profesjonalny zabieg gabinetowy na zniszczone, zdeformowane paznokcie dłoni i stóp: 

Podologiczne leczenie onycholizy
    Paznokcie należy skrócić oraz wzmocnić. Najlepsza będzie wizyta u podologa, który oczyści płytkę oraz łożysko i przekaże, jak używać preparaty na onycholizę. 
Zastosowany zostaje preparat, który pomoże zregenerować łożysko, a także będzie używany jako kontynuacja leczenia w domu. Pharm Foot Onyplasma. Dostępny wyłącznie u podologów. Jeśli występuje jednocześnie zakażenie grzybicą, podolog przepisze odpowiednie preparaty, aby ją wyleczyć. 
Leczenie będzie długotrwałe, trzeba być cierpliwym i czekać na odrost zdrowej płytki paznokcia :) 
Nie czekaj, aż stan będzie poważny. Im wcześniej zaczniesz leczyć onycholizę, tym większa szansa, że paznokcie zupełnie się zregenerują.



Preparaty lecznicze dostępne są w sprzedaży dla Klientów w Mani Pedi Studio. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz