Czym jest? To oddzielenie się płytki paznokcia od łożyska, na którym się opiera. Płytka paznokcia to martwy twór komórek. Łożysko to żywa część paznokcia, ukrwiona i unerwiona. W trakcie rozwoju onycholizy łożysko stopniowo obumiera, płytka paznokcia przestaje być do niego przytwierdzona i znajdują się pod nią puste przestrzenie. Może dotyczyć zarówno paznokci u rąk, jak i u stóp.
Dlaczego trzeba ją leczyć?
Oprócz defektów estetycznych, onycholiza może przyczynić się do rozwoju grzybicy. Przestrzeń pod płytką paznokcia tworzy idealne warunki do rozwoju grzybów i bakterii - ciepło, wilgoć oraz zbierający się bród i obumarłe tkanki skórne. Płytka, która w dużej części nie będzie przytwierdzona do łożyska, po urazie mechanicznym może zostać wyrwana z macierzy. To bardzo bolesne, nowy paznokieć będzie odrastał długo, a jeśli macierz zostanie uszkodzona, płytka może być nierówna lub nie odrosnąć wcale! To bardzo niebezpiecznie i nie należy lekceważyć pierwszych objawów, ponieważ zaawansowana onycholiza może być niemożliwa do wyleczenia.
Skąd się bierze onycholiza?
Przyczyn może być wiele:
- noszenie zbyt ciasnego obuwia (długotrwały ucisk uniemożliwia odżywienie łożyska, które po czasie obumiera)
- długie paznokcie i urazy mechaniczne (nawet regularne uderzanie paznokciami o klawiaturę komputera może przyczynić się do powstania onycholizy)
- przepiłowana, cienka, zniszczona płytka paznokcia ( najczęściej przez nieumiejętne zdejmowanie stylizacji hybrydowych i żelowych)
- niewłaściwie wykonywany manicure, podważanie płytki po bokach, wycinanie hyponychium (skórka pod paznokciem, często przerasta przy noszeniu długich paznokci)
- zakażenia grzybicze i bakteryjne, powodujące obumieranie łożyska paznokcia.
Dlatego tak ważne są prawidłowo wykonane stylizacje hybrydowe i żelowe. Prawidłowa budowa paznokcia żelowego gwarantuje jego wytrzymałość oraz bezpieczeństwo w razie ewentualnych uszkodzeń mechanicznych. Zapowietrzenia na żelu mogą doprowadzić do gromadzenia się i rozwoju bakterii i grzybów. Paznokcie zbudowane żelem powinny mieć wszystkie krzywizny, aby były bezpieczne. Równie ważne jest zdejmowanie oraz piłowanie płytki, nieumiejętne korzystanie z frezarki również może doprowadzić do onycholizy.
Płytkę paznokcia wzmocnisz serią zabiegów IBX system. Profesjonalny zabieg gabinetowy na zniszczone, zdeformowane paznokcie dłoni i stóp:
Podologiczne leczenie onycholizy
Paznokcie należy skrócić oraz wzmocnić. Najlepsza będzie wizyta u podologa, który oczyści płytkę oraz łożysko i przekaże, jak używać preparaty na onycholizę.
Zastosowany zostaje preparat, który pomoże zregenerować łożysko, a także będzie używany jako kontynuacja leczenia w domu. Pharm Foot Onyplasma. Dostępny wyłącznie u podologów. Jeśli występuje jednocześnie zakażenie grzybicą, podolog przepisze odpowiednie preparaty, aby ją wyleczyć.
Leczenie będzie długotrwałe, trzeba być cierpliwym i czekać na odrost zdrowej płytki paznokcia :)
Nie czekaj, aż stan będzie poważny. Im wcześniej zaczniesz leczyć onycholizę, tym większa szansa, że paznokcie zupełnie się zregenerują. |
Preparaty lecznicze dostępne są w sprzedaży dla Klientów w Mani Pedi Studio.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz