środa, 10 stycznia 2018

Czystość w gabinecie, bezpieczeństwo klienta

Przestrzeganie zasad higieny, dezynfekcja i sterylizacja narzędzi to obowiązek każdego gabinetu kosmetycznego.

Jeśli już udało Wam się znaleźć kompetentną kosmetyczkę, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas zabiegu, aby czuć się bezpiecznie i komfortowo.
Przyjrzyjmy się jednemu z najpopularniejszych zabiegów w ostatnim czasie. Manicure hybrydowy, bądź każdy inny rodzaj stylizacji paznokci. Dłonie klientki oraz kosmetyczki powinny zostać zdezynfekowane przed zabiegiem odpowiednim środkiem. Jego opakowanie powinno być oryginalne, zawierać nazwę, skład i datę ważności oraz spektrum działania i czas potrzebny na dezynfekcję, zanim przystąpi się do zabiegu. Jeżeli manicurzystka nie zdezynfekowała Waszych i swoich dłoni lub ukrywa środek, tak aby nie był widoczny, opakowanie nie jest oryginalne, już zapala się czerwona lampka.
 Niestety czasem polityka firmy polega na oszczędności do tego stopnia, że środki do dezynfekcji są rozcieńczane, przelewane lub po prostu ich brakuje. Dzieje się to zwykle tam, gdzie właściciel lub inna osoba zaopatrująca salon, nie rozumie zasad antyseptyki,mikrobiologii i nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia. Bakterii, wirusów i grzybów nie widać gołym okiem. Kolejną sprawą są narzędzia, tzn. pilniki, frezy, cążki, radełka itd. Wszystkie narzędzia, przerywające ciągłość skóry, tzn metalowe i ostre, powinny zostać zdezynfekowane w płynie o szerokim spektrum działania poprzez moczenie w roztworze zwykle ok 30 min. następnie opłukane, wysuszone i sterylizowane w autoklawie w specjalnych pakietach. Taki pakiet powinien zostać otwarty przy klientce, a ciemnobrązowe zabarwienie w rogu świadczy o prawidłowo wykonanym procesie sterylizacji.


Byłam świadkiem pracy jednego z kieleckich studiów paznokci, który posiadał  3 stanowiska do manicure, klientki przychodziły taśmowo, każda ze stylistek przyjmowała 7-10 klientek dziennie, a cążki do skórek były UWAGA jedne! W momencie, kiedy jedna pracownica skończyła nimi pracę, wrzuciła je do pojemnika z płynem, kolejna wyjmowała je czasem po 30 sek, mokre i bez opłukania używała dla swojej klientki. Takie miejsca lepiej omijać.
Jeśli chodzi  o pilniki do paznokci wg najnowszych rozporządzeń Ministerstwa Zdrowia należą one do narzędzi wielokrotnego użytku, które nie naruszają ciągłości skóry i wystarczy je dezynfekować poprzez zanurzenie. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji,  w której stylistka skaleczy Was pilnikiem (Co nie powinno mieć miejsca, ale zdarzyć się może) , musi wyrzucić go do śmieci po skończonym zabiegu, ponieważ został on skażony biologicznie. To samo dotyczy frezów niemetalowych, których budowa uniemożliwia sterylizację w autoklawie.
Z założenia manicure frezarkowy ma być bezcążkowy, tak aby ryzyko skaleczenia ograniczyć do minimum, co za tym idzie nie narażać się na niepotrzebny kontakt z krwią. Niestety niemożliwe jest, aby wszystkie narzędzia były jednorazowego użytku, stąd potrzeba dezynfekcji i sterylizacji. Dla mnie lepszy jest porządny pilnik wykonany z tworzywa, które nadaje się do dezynfekcji, nie porani skórek i pięknie opracuje płytkę paznokcia niż jednorazowy chiński papierowy pilnik, którego nie mogę zdezynfekować ani przed ani po zabiegu, ponieważ się rozklei i rozwarstwi, który przeszedł przez może nawet tysiące brudnych rąk, kartonów i podłóg zanim dotarł do mojego salonu, w dodatku jest bardzo ostry i łatwo nim skaleczyć klientkę. Sami się zastanówcie co wg Was jest bezpieczniejsze. Czasem gabinety używają "jednorazowego" papierowego pilnika dla jednej klientki, po czym zostaje on pakowany, podpisany i czeka na kolejną wizytę tej klientki. W tym czasie, w kopercie, na tym pilniku mogą rozmnażać się drobnoustroje i przy kolejnej wizycie, jeśli klientka akurat ma słabszą odporność, może zarazić się grzybicą, drożdżycą lub wirusami z własnego pilnika. Nie popieram takich metod. Albo jednorazowy i do kosza, albo z tworzywa odpornego na wielokrotne mycie i dezynfekowanie, tak jak tworzywo Mylar od Indigo.


Dla Was, drodzy Klienci w Mani Pedi Studio posiadamy własny autoklaw, narzędzia są w pełni sterylne. Bezpieczeństwo i higienę zabiegów stawiamy na pierwszym miejscu! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz